Amerikalı gazeteci gözaltına alındı

Amerikalı gazeteci gözaltına alındı02 Ocak 2017 10:46

Amerikan gazetesi Wall Street Journal (WSJ), İstanbul muhabiri Dion Nissenbaum’un IŞİD’in yayınladığı bir videoyla ilgili yazdığı haber nedeniyle yaklaşık 3 gün gözaltına alındığını yazdı.

Wall Street Journal’ın İstanbul muhabirlerinden Dion Nissenbaum (49), geçtiğimiz salı akşamı evindeyken gözaltına alındı. Geçen cuma sabahı serbest bırakılan Nissenbaum, önceki gün ülkesi ABD’ye döndü. WSJ, konuyla ilgili haberinde ismini vermediği bir kaynağa dayanarak, Nissenbaum’un Türk hükümetinin IŞİD videolarının yayınlanmasıyla ilgili bir yasağı ihlal etmekten gözaltına alındığını yazdı. WSJ, gazetecinin gözaltında tutulduğu yaklaşık üç gün boyunca ailesi ve avukatıyla görüşmesine izin verilmediğini de belirtti. Gazeteciye gözaltı sırasında sınır dışı edileceği ifade edildi ancak yetkililer, Nissenbaum’a hakkındaki soruşturmanın ne olduğunu söylemedi.

“BİLMEME KORKUSU YAŞADIM”

Hürriyet’te yer alan habere göre; ABD’ye dönüşünden sonra telefonla WSJ’ye konuşan Nissenbaum, “Ne olacağını bilmeme korkusu yaşadım. Orada ne kadar kalacağınızı merak ediyorsunuz. Dışarıyla iletişimim yoktu” dedi. Twitter’dan da açıklamalar yapan Amerikalı muhabir, eşiyle birlikte Türkiye’den ayrıldığını belirtirken, “Serbest bırakıldığımda sınır dışı tehdidi de düştü” diye yazdı. WSJ’nin haberinde Nissenbaum’un evinden gözaltına alındığında eşi ve 7 aylık bebeğiyle birlikte olduğu ve o sırada bir meslektaşıyla telefon görüşmesi yaptığı da vurgulandı.

TÜRKÇE METİN İMZALATMAK İSTEDİLER

Habere göre İstanbul dışındaki yabancılar için ayrılan bir gözaltı merkezine götürülen Nissenbaum, bodrum katında tecride maruz kaldığını, tuvaleti olmayan ve penceresi kapatılmış, tek kişilik bir hücrede tutulduğunu anlattı. Zamanı, ezan sesinden ve kapalı pencerenin arasında sızan gün ışığından anlayabildiğini söyledi. Muhabir, kendisine Türkçe bir belge imzalatılmak istendiğini, İngilizce çevirisini istediğinde bundan vazgeçildiğini anlattı. Nissenbaum, ikinci gün muamelenin biraz iyileştiğini ve bir yetkilinin kendisine Meksika hakkında İngilizce bir kitap ve yazması için bir defter verdiğini aktardı.

WSJ: ÖFKELİYİZ

WSJ Genel Yayın Yönetmeni Gerard Baker, “Dion’un yaklaşık 3 gün sonra zarar görmeden serbest bırakılmasıyla rahatlamış olsak da, ailesi, avukatı ya da meslektaşlarıyla bağlantı kurmadan buyurgan bir şekilde gözaltında tutulmasına öfkeliyiz” ifadelerini kullandı. WSJ’nin sahibi Dow Jones şirketinin İletişim Direktörü Steve Severinghaus ise yaptığı yazılı açıklamada “Bir ABD vatandaşı ve WSJ’nin İstanbul’daki tam akrediteli muhabiri olan Sayın Nissenbaum, özgür basının hakları ve sorumluluklarıyla uyumlu şekilde, demokratik toplumların saygı duyduğu ve anladığı biçimde, adilce ve doğru bir şekilde haber yapmıştır” ifadelerini kullandı.

Dion Nissenbaum, 2005 yılında Gazze’deyken Filistinli silahlı kişilerce kaçırılmış ve bir fotoğraf muhabiriyle birlikte bir günden kısa süre rehin tutulduktan sonra serbest bırakılmıştı.

209PaylaşTİRAJLAR
15 Şubat 2016 - 21 Şubat 2016

zaman 653.950
hurriyet 357.921
sabah 322.555
posta 321.022
sozcu 284.244
pas-fotomac 159.814
turkiye 148.768
milliyet 144.931
fanatik 123.447
haberturk 121.610

ANKET
Sizce Türkiye'de medya gerçekten özgür ve bağımsız mı ?
Evet.. Türk medyası özgür
Hayır.. Medya özgür değil
Kararsızım
Haber3 Yayın Grubu © 2001-2015 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Medyakafe.com harici linklerin sorumluluğunu almaz.


Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Yayın Grubu

Gizlilik İlkeleri ve Kullanım Şartları | Künye | Site Haritası | RSS