Aydınlık yazarından boykot kararı

Aydınlık yazarından boykot kararı26 Ocak 2017 13:18

Aydınlık yazarı Birgül Ayman Güler referandumda boykot edeceğini açıkladı.

Aydınlık yazarı eski CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler, yazısında referandum tavrını açıkladı. Güler yazısında “Sandığa gidip “hayır” demek, CHP’nin mecliste sürece katılıp “hayır” demesi gibi, bu yanlış işe cansuyu vermektir” dedi ve “Bu yanlış iş geri çekilmediği takdirde, o gün sandıktaki görevim, sandıktan çıkarılmaya çalışılan bu tuzağa uzak durmak olacaktır” ifadelerini kullandı.

Meclisteki Anayasa görüşmelerine değinen Aydınlık yazarı Güler “Olan oldu! Şimdi ne yapmak gerektiği üzerine konuşup kararımızı kendimiz, ama gerçekten kendimiz vermeliyiz. “Adayımız Ekmeleddin” zamanındaki gibi, HDP’ye ödünç oy kışkırtmasındaki gibi, o televizyonun ekranından ya da şu gazetenin pek şaşaalı kaleminden anons edilen kaynakları belirsiz kararlarla sürüklenmemeliyiz” diye yazdı.

“SANDIĞA GİDİP ‘HAYIR’ DEMEK…”

Güler sandıktaki tavrının ne olacağını ise şu ifadelerle anlattı:

“Yapmamız gereken, şimdiye kadar yaptığımız gibi bu işin yanlışlığını hem iktidar sahiplerine hem destekçilerine bıkıp usanmadan anlatmaktır. Bu işi ortadan kaldırın, bu hamlığa son verin çağrımızı son dakikaya kadar yinelemektir.

CHP yönetimi besbelli ki, halkoyu sürecini de elinde meşruiyet şerbetiyle geçirecek; onun yüzüne karşı da artık bu örtülü desteği çekin çağrısını yükseltmek gerekir.


Sandık gününe gelince...

Sandığa gidip “hayır” demek, CHP’nin mecliste sürece katılıp “hayır” demesi gibi, bu yanlış işe can suyu vermektir.

Sandığa gidip “geçersiz oy” kullanmanın bir yararı yoktur; çünkü “evet - hayır” oy oranı, kullanılan değil geçerli oyların toplamına göre belirlenecektir. 3376 sayılı yasanın 8. maddesi bunu açıkça belirtiyor.

Anayasa değişikliklerinin can suyu meşruiyettir; bu yanlışa dökülecek meşruiyet şerbeti Türkiye’nin üzerine asit serpiştirmekten farksızdır.

Bu yanlış iş geri çekilmediği takdirde, o gün sandıktaki görevim, sandıktan çıkarılmaya çalışılan bu tuzağa uzak durmak olacaktır.”

 

219PaylaşTİRAJLAR
15 Şubat 2016 - 21 Şubat 2016

zaman 653.950
hurriyet 357.921
sabah 322.555
posta 321.022
sozcu 284.244
pas-fotomac 159.814
turkiye 148.768
milliyet 144.931
fanatik 123.447
haberturk 121.610

ANKET
Sizce Türkiye'de medya gerçekten özgür ve bağımsız mı ?
Evet.. Türk medyası özgür
Hayır.. Medya özgür değil
Kararsızım
Haber3 Yayın Grubu © 2001-2015 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Medyakafe.com harici linklerin sorumluluğunu almaz.


Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Yayın Grubu

Gizlilik İlkeleri ve Kullanım Şartları | Künye | Site Haritası | RSS