Basın Konseyi'nden Bozdağ'a mektup

Basın Konseyi'nden Bozdağ'a mektup17 Mart 2017 14:17

Basın Konseyi'nden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a 'tutuklu gazeteciler' mektubu.

Basın Konseyi, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a mektup yazarak, tutuklu gazetecilerin koşulları hakkında ne düşündüğünü sordu.
Basın Konseyi'nin mektubu şöyle: "Sayın Bakan, Malumunuz olduğu üzere, halen 150'yi aşkın gazeteci meslektaşımız tutukludur.Biz Basın Konseyi olarak, meslektaşlarımızın tutuksuz yargılanması gerektiğini başından beri savunuyoruz.
Gazeteciler hakkındaki iddianamelerin bir an önce yazılıp, davaların açılması ve yargılamaların ivedilikle başlaması gerektiği, gerçeğimizdir. Bundan hareketle; yargılamaların başlamasıyla, tutukluluk hallerinin azalacağına inanıyoruz ve geciken adaletin, adalet olamayacağı kanısındayız.
Geçtiğimiz günlerde gazetelere de yansıyan kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya'nın cezaevinden yazdığı bir mektuba dikkatinizi çekmek görevimizdir:
Kızılkaya mektubunda, ağır tecrit koşullarına dikkat çekerek, "Haber verme, kamuoyunu bilgilendirme ve ifade özgürlüğü faaliyetlerim gerekçe gösterilerek tutuklanıp yargılanmama karşın, bir gazeteci olarak çok sınırlı iletişim imkanım var" diyor. Polislerin kendilerine çok sert davrandığını belirtiyor ve "Sınırlı sayıda mektup alabiliyorum. Meslek örgütleri olan Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği'ne gönderilen mektuplar 'sakıncalı' bulunup disiplin kurulu tarafından yasaklandı. İtiraz hakkımın nasıl sonuçlanacağını merakla bekliyorum." diyor.

Mahkemelere gidişleri esnasında gardiyanların "Sen teröristsin, gazeteci değilsin" gibi hakaretlerine maruz kaldığına dikkat çeken Kızılkaya, "Halen bir tutuklunun en temel haklarını kullanamıyorum. Bir gazeteci olarak çok sınırlı iletişim imkanlarım var ve gerektiği kadar hukuki destekten faydalanamıyorum" diyor ve "Bu tecrit koşulları kırılmadan, mahkeme önünde kendimi donanımlı şekilde savunmam imkansızdır.'' diye ekliyor.

Basın Konseyi olarak bu duruma dikkatinizi çekerek, sormak istiyoruz:
-Gazetecilik faaliyetleri nedeniyle anayasal haklarını kullanırlarken tutuklanarak aylardır cezaevlerinde tutulan gazetecilerin maruz kaldığı kabul edilemez bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz?
- Adalet Bakanı olarak mahkemelere müdahale hakkınızın olmadığını kuşkusuz biliyoruz. Ancak vicdani açıdan yaşananlara tepkiniz nedir acaba?
- Yeri gelmişken, yine sormak istiyoruz:
Tutuklu gazetecilerle MESLEK KURULUŞU olarak çok sayıdaki görüşme talebimizin de makamda bekletildiği bilgisi, acaba sizinle paylaşılıyor mu?Bu durumu da size hatırlatır, en iyi dileklerimizi iletiriz"

175PaylaşTİRAJLAR
15 Şubat 2016 - 21 Şubat 2016

zaman 653.950
hurriyet 357.921
sabah 322.555
posta 321.022
sozcu 284.244
pas-fotomac 159.814
turkiye 148.768
milliyet 144.931
fanatik 123.447
haberturk 121.610

ANKET
Sizce Türkiye'de medya gerçekten özgür ve bağımsız mı ?
Evet.. Türk medyası özgür
Hayır.. Medya özgür değil
Kararsızım
Haber3 Yayın Grubu © 2001-2015 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Medyakafe.com harici linklerin sorumluluğunu almaz.


Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Yayın Grubu

Gizlilik İlkeleri ve Kullanım Şartları | Künye | Site Haritası | RSS