Cumhuriyet: Soruşturma çöktü, yazarlarımızı serbest bırakın!

Cumhuriyet: Soruşturma çöktü, yazarlarımızı serbest bırakın!03 Kasım 2016 10:29

Cumhuriyet gazetesi, yazar ve yöneticilerini gözaltına aldıran savcı Murat İnam'ın 'FETÖ' davası sanığı olduğunun iddia edilmesinin ardından bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, "Eğer bir nebze hukuk güvenliği ve eğer adalet ve eğer vicdan kalmışsa; Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticileri derhal serbest bırakılmalıdır. Gözaltının derhal son bulması, salıverilmeleri ve özgürlüklerinin hemen şimdi geri verilmesi, demokratik, hukuk devleti olmanın gereğidir, talebimizdir" dendi. Cumhuriyet'in açıklamasında "Altını çizerek tekrarlıyoruz, bu soruşturma çökmüştür ve adil yargılanma hakkı açıkça ihlal edilmiştir" ifadelerine yer verildi.

Cumhuriyet'in 1. sayfasında yayımlanan açıklama şöyle:

Sayın Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Üyeleri, Adalet Bakanı

Eğer doğruysa;

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı HSYK Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanmış olan 2016/1 Esas numaralı iddianamede “39746” sicil numaralı İstanbul Cumhuriyet Savcısı Murat İnam, 28 numaralı şüphelidir. Savcı hakkında FETÖ/ PDY terör örgütü nedeniyle cezalandırılması istemiyle ceza davası açılmıştır, sanıktır ve dava devam etmektedir.

Biz, kamuoyunun gözü kulağı olan ve halkın bilgi edinme hakkını yerine getiren ve savcı hakkındaki iddianameyi, ceza davasını ortaya çıkaran gazetecilerin haberlerine inanıyoruz ve onlara teşekkür ediyoruz.Biliyorsunuz ki; Cumhuriyet Gazetesi Vakfı ve Yöneticileri ve gazete yazarları hakkında açılmış olan soruşturma Savcı Murat İnam tarafından yürütülmektedir. Bu savcının emir ve talimatlarına uygun olarak sabaha karşı gözaltı işlemleri gerçekleştirilmiştir ve halen gözaltındadırlar.

Savcı Murat İnam hakkındaki soruşturma, iddianame ve ceza davası apaçık ortada dururken Cumhuriyet gazetesi yazarları ile yöneticilerinin bu savcının emir ve talimatları ile özgürlüklerinden yoksun olarak gözaltında tutulmaları adil yargılanma hakkının açıkça ihlalidir.

Cumhuriyet gazetesi ve yöneticileri hakkında istediğiniz soruşturmayı yapabilir ve istediğiniz davayı açabilirsiniz.

Ancak yıllardır Fethullah Gülen silahlı terör örgütünün temel amacının İslam devleti kurmak ve laik, demokratik, sosyal hukuk devletini yıkmaya çalışmak olduğu hakkındaki yayınlarımızın bilinmesine rağmen;

Bugün Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticileri hakkındaki soruşturmanın, aynı örgütün üyesi olduğu iddiasıyla yargılanan bir savcıya teslim edilmesi demek, bu soruşturmanın çökmesi demektir.

Altını çizerek tekrarlıyoruz, bu soruşturma çökmüştür ve adil yargılanma hakkı açıkça ihlal edilmiştir

Bu, yargı otorite ve tarafsızlığının Cumhuriyet gazetesini susturmak için hiçe sayılması demektir.

Herkesin hukuk güvenliğinin ve basın özgürlüğünün ortadan kalkmış olması demektir.

Yargıda söz ve karar sahibi olan herkesi bu soruşturmanın hukuki güvenliğini sağlamaya, kişi hak ve özgürlüklerini güvence altına almaya çağırıyoruz.

Eğer bir nebze hukuk güvenliği ve eğer adalet ve eğer vicdan kalmışsa; Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticileri derhal serbest bırakılmalıdır. Gözaltının derhal son bulması, salıverilmeleri ve özgürlüklerinin hemen şimdi geri verilmesi, demokratik, hukuk devleti olmanın gereğidir, talebimizdir.

Saygılarımızla kamuoyuna duyurulur.

BAKAN ŞİMŞEK: SAVCI SANIKTIR

Bu açıklamanın yanı sıra Hükümet'ten de bir açıklama geldi. Cumhuriyet gazetesi soruşturmasını yürüten savcı Murat İnam dün Meclis’te tartışmalara neden oldu. CHP sözcüleri savcı Murat İnam’ın FETÖ soruşturmasında sanık olup olmadığıyla ilgili bilgi istedi. İnam’ın yargılandığı dosya numarasını da veren Levent Gök’e Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yanıt verdi.

Şimşek, “Cumhuriyet Savcısı Murat İnam, Selam Tevhid soruşturması nedeniyle Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesinde açılan davada sanıktır. Hakkında isnat olunan eylem usulsüz dinleme kararı vermesi değil, sadece bir dosyada uzatma kararı vermesidir. FETÖ’ye karşı yürütülen soruşturmalar kapsamında hakkında herhangi bir açığa alma veya ihraç işlemi yapılmamıştır” dedi.

167PaylaşTİRAJLAR
15 Şubat 2016 - 21 Şubat 2016

zaman 653.950
hurriyet 357.921
sabah 322.555
posta 321.022
sozcu 284.244
pas-fotomac 159.814
turkiye 148.768
milliyet 144.931
fanatik 123.447
haberturk 121.610

ANKET
Sizce Türkiye'de medya gerçekten özgür ve bağımsız mı ?
Evet.. Türk medyası özgür
Hayır.. Medya özgür değil
Kararsızım
Haber3 Yayın Grubu © 2001-2015 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Medyakafe.com harici linklerin sorumluluğunu almaz.


Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Yayın Grubu

Gizlilik İlkeleri ve Kullanım Şartları | Künye | Site Haritası | RSS