Mahkemeden flaş Barbaros Şansal kararı

Mahkemeden flaş Barbaros Şansal kararı06 Şubat 2017 16:04

Mahkeme, Barbaros Şansal hakkında iddianameyi reddetti.

SOSYAL medya paylaşımları nedeniyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti(KKTC)'den sınırdışı edildikten sonra gözaltına alınan ve nöbetçi hakimlikçe tutuklanan ünlü modacı Barbaros Şansal hakkında, geçen Cuma günü "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek" suçundan 3 yıla kadar hapis cezasıyla hazırlanan iddianame İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na iade edildi.

CMK 170 KAPSAMINDA İADE EDİLDİ
Mahkeme, tutuklu şüpheli Şansal hakkında hazırlanan iddianamenin, eksiklikler bulunduğu gerekçesiyle, kamu davası açma görevlerini düzenleyen Ceza Muhakemesi Kanununun 170. maddesi kapsamında, iadesine karar verdi.
 

ŞÜPHELİ PAYLAŞIMI KENDİSİNİN YAPMADIĞINI SAVUNDU
İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesinin iade gerekçesinde, şüphelinin bazı twitlerinin kendinin attığını kabul ederken bazılarını ise reddettiği hatırlatıldı.
 

SUÇA KONU TWEET İSTANBUL'DAN ATILDI
İade gerekçesinde, dosyaya sunulan ekran çıktılarında ikinci paylaşımın gönderim yerinin İstanbul/Türkiye olarak görüldüğü, şüphelinin ise paylaşımın yapıldığı tarihte Kıbrıs'ta olduğunun dosya kapsamından anlaşıldığı belirtilerek, "Bu halde Kıbrıs'ta bulunan bir kişinin İstanbul gönderimli bir tweet atıp atamayacağına ilişkin araştırmanın suçun sübutuna ilişkin mutlak delil niteliğinde bulunduğu" kaydedildi.
 

"VİDEO PAYLAŞIMI SORUŞTURMASI KARIŞIKLIĞA NEDEN OLACAĞI İÇİN..."
Mahkeme iade gerekçesinde ayrıca, yargılamanın konusunu, sevk maddelerinin değil, iddianamedeki anlatımın oluşturduğunu belirterek, şüphelinin "Türk Milletini alenen aşağılama" suçu ile ilgili yapılan soruşturmaya esas ifadelerinin de iddianamede yer aldığı, bu durumun yargılamanın konusunu belirlemede karışıklığa neden olacağı kanaatine varılarak, iddianamenin iadesine karar verildiği belirtildi.
 

TWEETLER DELİL GÖSTERİLMİŞTİ
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Savcısı Umut Tepe tarafından hazırlanan iddianamede, Şansal'ın, "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istenmiş, atılan tweetler iddianame de delil olarak yer almıştı.
 

AVUKATI KARARI TWITTER'DA DUYURDU
İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesi, modacı Barbaros Şansal hakkında düzenlenen iddianameyi "kesin ve inandırıcı delil yok" gerekçesiyle reddetti. Kararı Şansal'ın avukatı Efkan Bolaç sosyal medya hesabından duyurdu.

 

 

182PaylaşTİRAJLAR
15 Şubat 2016 - 21 Şubat 2016

zaman 653.950
hurriyet 357.921
sabah 322.555
posta 321.022
sozcu 284.244
pas-fotomac 159.814
turkiye 148.768
milliyet 144.931
fanatik 123.447
haberturk 121.610

ANKET
Sizce Türkiye'de medya gerçekten özgür ve bağımsız mı ?
Evet.. Türk medyası özgür
Hayır.. Medya özgür değil
Kararsızım
Haber3 Yayın Grubu © 2001-2015 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Medyakafe.com harici linklerin sorumluluğunu almaz.


Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Yayın Grubu

Gizlilik İlkeleri ve Kullanım Şartları | Künye | Site Haritası | RSS