'Medya aparat haline geldi'

'Medya aparat haline geldi'12 Şubat 2017 22:47

Çankaya Belediyesi, "Anayasa Değişikliği ve Referandum Süreci" konulu panele ev sahipliği yaptı.

Yılmaz Güney Sahnesi, Çankaya Belediyesi ve Toplumsal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı (TESAV) işbirliğiyle düzenlenen "Anayasa Değişikliği ve Referandum Süreci" konulu panele ev sahipliği yaptı.

Çankaya Belediyesi ve Toplumsal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı (TESAV) işbirliğiyle düzenlenen "Anayasa Değişikliği ve Referandum Süreci" konulu panel, Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi'nde, çok sayıda izleyicinin katılımıyla gerçekleştirildi.
TESAV Başkanı Erol Tuncer'in moderatörlüğünü yaptığı panele konuşmacı olarak Yargıtay Onursal Başkanı Prof. Dr. Sami Selçuk, CHP eski Genel Başkanı, Gazeteci - Yazar Altan Öymen ve FOX TV Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt katıldı.

Panelde ilk olarak söz alan Altan Öymen, ülkede devam eden OHAL şartlarını daha önceki dönemlerle kıyaslayarak "1960, 1971 ve 1980'de ülke benzer şartlardan geçti ancak hiç bu kadar ağır bir baskı dönemi yaşamamıştık" dedi. 1960'da daha sonra "147'ler Olayı" olarak anılacak ve akademisyenlerin üniversitelerle ilişkisinin kesildiği sürecin benzerinin 1980'de de yaklaşık 250 akademisyeni kapsayacak şekilde tekerrür ettiğini söyleyen Öymen "Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde hepimizin üzülerek şahit olduğu süreçte neredeyse bir günde 250'den fazla akademisyen KHK ile görevlerinden uzaklaştırıldı. Bu olay, bu dönemin diğer dönemlerle kıyaslanamayacak ağırlıkta olduğunun önemli bir göstergesidir" dedi.

Prof. Dr. Sami Selçuk da Anayasa'nın toplumsal bir sözleşme olduğunu vurgulayarak "Bir toplumun temel hukuki anlaşmasını, ondan gizleyerek yapamazsınız. Bırakın toplumu iktidar milletvekilleri bile Anayasa değişikliğine ilişkin imza atarken neye imza attıklarını bilmiyordu. Bu demokrasinin temel niteliklerine aykırı bir durumdur. Kabul edilmesi mümkün değildir" diye konuştu.

FOX TV Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt da Anayasa ve referandum sürecine gazetecilik ve medya gözünden bakarak "Türkiye'nin hemen her döneminde medya üzerinde az ya da çok baskı vardı ve medya sahipleri de iktidarla olan ilişkilerini buna göre düzenliyordu. Ancak gelinen noktada sadece tutuklu gazeteciler değil, görevini yaparken mesleğin temel ilkelerini de çiğneyen, iktidar için bir aygıt, bir aparat haline gelmiş bir medyadan söz etmek zorundayız" dedi.

İzleyicilerin aktif katılımıyla renklenen ve soru cevap kısmıyla devam eden panel yaklaşık üç saat sürdü. Panelin moderatörlüğünü yapan TESAV Başkanı Erol Tuncer kapanış konuşmasında referandum sürecinde benzeri panellerin düzenleneceğini ifade ederek "Halka Anayasa değişikliklerinin neler getireceğini anlatmak için çalışacağız. Sürecin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

136PaylaşTİRAJLAR
15 Şubat 2016 - 21 Şubat 2016

zaman 653.950
hurriyet 357.921
sabah 322.555
posta 321.022
sozcu 284.244
pas-fotomac 159.814
turkiye 148.768
milliyet 144.931
fanatik 123.447
haberturk 121.610

ANKET
Sizce Türkiye'de medya gerçekten özgür ve bağımsız mı ?
Evet.. Türk medyası özgür
Hayır.. Medya özgür değil
Kararsızım
Haber3 Yayın Grubu © 2001-2015 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Medyakafe.com harici linklerin sorumluluğunu almaz.


Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Yayın Grubu

Gizlilik İlkeleri ve Kullanım Şartları | Künye | Site Haritası | RSS