RTÜK üyesinden yayın yasağı tepkisi

RTÜK üyesinden yayın yasağı tepkisi30 Kasım 2016 13:44

RTÜK Üyesi Süleyman Demirkan, 11 kız öğrencinin yurtta çıkan yangında hayatını kaybetmesine ilişkin getirilen yayın yasağına tepki gösterdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi Süleyman Demirkan, Adana Aladağ’da 11 kız öğrencinin yurtta çıkan yangında hayatını kaybetmesine ilişkin yayın yasağı getirilmesinin ardından, “Olağanüstü durumlarda istisna olarak devlet/millet güvenliği, kamu çıkarı içindir yasak. Uygulamada ise yasak istisna olmaktan çıkıp rutine dönüştü. Kararı alanlar bana danışsa; bu sıklıkta, her olayda hiç önermem” dedi.


RTÜK üyesi Demirkan, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada son dönemde sıklıkla yayın yasağı getirilmesine tepki gösterdi. Yayın yasaklarının hiçbir işe yaramadığını bildiğini ifade eden Demirkan, yasağı onaylamadığını belirtti. “Zaten yayın yasakları da ters tepiyor” diyen Demirkan, RTÜK’ün yayın yasağı yetkisi olmadığını belirtirken şöyle dedi:

“RTÜK'ün yayın yasağı yetkisi yok. O yetki Başbakan ve ilgili Bakan'a (Sn Numan Kurtulmuş) ait. RTÜK'ün yaptığı yayıncılara duyurmak. Yayın yasağını bir de mahkemeler getirebilir. Yasak ister Başbakanlık, ister yargı kaynaklı olsun, RTÜK yayıncılara iletir, sitesine koyar. RTÜK'ün daha sonra bir sorumluluğu daha var. Bu yayın yasakları ihlal edilirse raporlayıp yaptırım kararı vermek. Bu kadar.

Yayından önce yayın yasağı sansür anlamına gelir. Olağanüstü durumlarda istisna olarak devlet/millet güvenliği, kamu çıkarı içindir yasak. Uygulamada ise yasak istisna olmaktan çıkıp rutine dönüştü. Kararı alanlar bana danışsa; bu sıklıkta, her olayda hiç önermem. RTÜK'te bu görüşlerimi sıklıkla dile getirdim, ‘Hükümet'e, karar vericilere yardımcı olalım’ dedim. Ama, yazık ki ikna edemedim. Sansür olarak algılanan yasaklar arttıkça RTÜK de işlevsiz hale geliyor. Belki de istenen bu, bu daha kolay, pratik geliyor. Kim bilir!.. RTÜK yayıncıya, ‘yayın kurallarına uyun, yoksa yaptırımla karşılaşırsınız’ demekten kurtuluyor. Onun işini başkaları kısa yoldan yapıyor. Son sözüm: Bu yol yol değil, sürdürülemez. Hukuk içinde demokratik yönetim sabır, uzmanlık, bilinç işidir. Her kişi ve kurum işin yapmalı.”

218PaylaşTİRAJLAR
15 Şubat 2016 - 21 Şubat 2016

zaman 653.950
hurriyet 357.921
sabah 322.555
posta 321.022
sozcu 284.244
pas-fotomac 159.814
turkiye 148.768
milliyet 144.931
fanatik 123.447
haberturk 121.610

ANKET
Sizce Türkiye'de medya gerçekten özgür ve bağımsız mı ?
Evet.. Türk medyası özgür
Hayır.. Medya özgür değil
Kararsızım
Haber3 Yayın Grubu © 2001-2015 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Medyakafe.com harici linklerin sorumluluğunu almaz.


Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Yayın Grubu

Gizlilik İlkeleri ve Kullanım Şartları | Künye | Site Haritası | RSS