Şirin Payzın skandal sözlere Twitter'dan tepki gösterdi

Şirin Payzın skandal sözlere Twitter'dan tepki gösterdi18 Kasım 2016 15:24

Şirin Payzın, sunduğu programda cinsel istismar ve pedofiliyi savunan Vahdettin İnce'yi programın ardından Twitter'da eleştirdi.

Dün akşam Şirin Payzın'ın CNN Türk'teki programı devam ederken, CHP Bursa Milletvekili Nurhayat A. Kayışoğlu, AK Parti tarafından "cinsel istismara uğrayan çocuklar"la ilgili AK Parti'nin dün akşam Meclis'e verdiği önergeyi gündeme getirdi.

Bunun üzerine eski AK Parti milletvekili adayı ve Karar gazetesi yazarı Vahdettin İnce, dini nikahla evlendirilen 13 yaşındaki bir çocuğun evliliğinin kabul edilebilir olduğunu savundu.

VAHDETTİN İNCE'DEN SKANDAL SÖZLER

Vahdettin İnce, "Başka kültürlerde oluşmuş algılar evrensel hukuk olarak dayatılıyor. Öyle bir şey yoktur, 18 yaş falan, kanunen böyle bir sınırlandırma getirilmiş olabilir ama bu doğru değil. Neden 18 yaşına kadar beklesin ki?" deyince tansiyon bir anda yükseldi.

"İslam'ın caiz diye nitelendirdiği bir şeyin pedofili diye nitelendirilmesi doğru değil" diyen İnce, konuklardan gelen tepkiler üzerine de "Bizim kültürümüzde reşit olmak ile Avrupa'da reşit olmak aynı değildir. Bizde reşit olmak kız çocuğu için muayyen halleridir, erkek çocuğu için ihtilam durumudur. Toplum değerlerini göz önünde bulunduracaksan yasayı buna göre kurarsın" diye kendini savundu.

Bu sözleri de diğer konukların tepkisini çeken Vahdettin İnce, sözlerini savunurken 18 yaşından küçük bir kızın evlendirilmesinin 'tecavüzcüsüyle evlendirilmesi' gibi nitelendirilmesinin yanlış olduğunu ve bunun nedeninin yasaların Avrupa yasalarından tercüme edilerek yazılması olduğunu söyledi.

ŞİDDETLE REDDEDİYORUM

Programın moderatörü Şirin Payzın, Vahdettin İnce'nin sözleri hakkında Twitter'dan bir açıklama yaptı.

İnce'nin sözlerini "şiddetle reddettiğini" söyleyen Payzın, programın konusunun başkanlık sistemi olduğunu ve Vahdettin İnce'nin programa eski AKP milletvekili adayı olarak davet edildiğini belirtti.

Payzın şunları yazdı:

Vahdettin İnce'nin kız çocukların tecavüzcüleri ile evlendirilmesi,çocuk gelinler ile ilgili görüşlerini şiddetle reddediyorum. Programın konusu başkanlık sistemi olarak belirlenmişti Vahdettin ince programa eski AKP MV adayı olarak davet edildi. "Mağdur cinsel istismarcısıyla evlendirilsin" diyen yasanın geçmesiyle ilgili Vahdettin İnce'nin görüşlerini şiddetle reddediyorum. Vahdettin İnce'nin dile getirdiği görüşler şahsım tarafından asla kabul edilemez. Programa davet edilme nedeni başkanlık sistemi tartışmasıydı. Önümüzdeki günlerde" yayında da söylediğim gibi" kadın örgütleri, milletvekilleri ile bu konun tartışılmasını şart görüyorum. Altını çizerek belirtmek isterim bu akşam konumuz başkanlık sistemi önerisini tartışmaktı.cinsel istismar yasası son dakika gelişmesi oldu. Zira tasarı son dakika önergesi ile torba yasaya girmiş. CHP Milletvekili gündeme getirdi. Bu yasa son anda Meclis'e geldi. Programa katılan bir konuğun düşünceleri kendini bağlar. Diğer konuklarım da en sert eleştirileri yaptılar. Olayın böyle gelişmesinden ben de çok üzgünüm. Konuyu kapatsam önemli bir konuyu kapattı olacaktım.bu nedenle hukukçu konuklara söz verdim.

VAHDETTİN İNCE'DEN PAYZIN'A TEPKİ

Bu açıklamalar üzerine Vahdettin İnce'den Şirin Payzın'a tepki gecikmedi. Şirin Payzın'ın, "Vahdettin İnce'nin kız çocukların tecavüzcüleri ile evlendirilmesi,çocuk gelinler ile ilgili görüşlerini şiddetle reddediyorum" sözlerine Vahdettin İnce Twitter'dan, "Kız çocuklarının tecavüzcüleriyle evlenmesinden hiç söz etmedim bana iftira atıyorsun. Kınıyorum" diye yanıt verdi.

305PaylaşTİRAJLAR
15 Şubat 2016 - 21 Şubat 2016

zaman 653.950
hurriyet 357.921
sabah 322.555
posta 321.022
sozcu 284.244
pas-fotomac 159.814
turkiye 148.768
milliyet 144.931
fanatik 123.447
haberturk 121.610

ANKET
Sizce Türkiye'de medya gerçekten özgür ve bağımsız mı ?
Evet.. Türk medyası özgür
Hayır.. Medya özgür değil
Kararsızım
Haber3 Yayın Grubu © 2001-2015 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Medyakafe.com harici linklerin sorumluluğunu almaz.


Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Yayın Grubu

Gizlilik İlkeleri ve Kullanım Şartları | Künye | Site Haritası | RSS