Suriyelileri 'haberle kucaklaştıran' gazete

Suriyelileri 'haberle kucaklaştıran' gazete13 Kasım 2016 20:03

Hatay'da yaşayan Suriyeliler, valilik koordinesinde Arapça çıkarılan haftalık "Kucaklaşma" gazetesi sayesinde hem ülkeleri hem de Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip edebiliyor.

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle sığındıkları Hatay'da hayata tutunmaya çalışan Suriyeliler, kendileri için Arapça çıkarılan "Kucaklaşma" gazetesi sayesinde gündemi yakından takip etme fırsatı buluyor.

Barınmadan gıdaya, sağlıktan eğitime kadar hemen her ihtiyaçları karşılanan Suriyeliler, Hatay Valiliği koordinesinde haftalık çıkarılan gazete sayesinde hem ülkeleri hem de Türkiye'deki gelişmeleri içeren haberleri, kendi dillerinde okuyabiliyor.

Suriyeliler ile yaklaşık 5 yıldır süren birlikteliğin "kucaklaşma vesilesi" olarak görülmesi dolayısıyla "Kucaklaşma" adı verilen gazetede, siyasetten kültür sanata kadar çeşitli haberlerin yanı sıra sağlık köşesi, çocuklar için bulmacalar yer alıyor.

Kentteki Suriyeliler, Türk Kızılayı ve İl Göç İdaresi Müdürlüğünün gazetedeki duyurularıyla da kendileriyle ilgili gelişmeleri yakından takip etme fırsatı buluyor.

Yaklaşık 10 bin adet basılan 8 sayfalık gazete, Antakya, Reyhanlı, Yayladağı, Altınözü ve Kırıkhan ilçelerinde Suriyelilere yönelik eğitim verilen okullardaki öğrencilere dağıtılıyor. Öğrenciler, gazeteyi evlerinde ailelerine de ulaştırıyor.

"Gazetenin günlük olmasını istiyoruz"
Dünya Şehit Çocukları Okul Müdürü Suriyeli Emine Köse, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 11 derslik ve 650 öğrencinin bulunduğu okullarına, yeni çıkarılmaya başlanan gazetenin ulaştırılmasından mutluluk duyduklarını söyledi.

Gazetenin günlük olmasını istediklerini ifade eden Köse, "Gazetede, bir yandan Suriye'deki gelişmeler bir yandan da buradaki Suriyelilere yönelik haberler yer alıyor. Bizlere yönelik bu kadar iyilik, sevgi, önemseme çok güzel. Suriyeliler bütün dünyaya yayıldı ama Türkiye'deki ilgiyi hiçbir yerde görmedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk milletine çok teşekkür ederiz." diye konuştu.

Öğrencilerden Şeyma Kasifak da gazeteyi evlerine götürdüklerini ve merakla okuduklarını anlattı.

Diyap Halluf ise gazete sayesinde kendileriyle ilgili duyurulardan haberdar olduklarını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

237PaylaşTİRAJLAR
15 Şubat 2016 - 21 Şubat 2016

zaman 653.950
hurriyet 357.921
sabah 322.555
posta 321.022
sozcu 284.244
pas-fotomac 159.814
turkiye 148.768
milliyet 144.931
fanatik 123.447
haberturk 121.610

ANKET
Sizce Türkiye'de medya gerçekten özgür ve bağımsız mı ?
Evet.. Türk medyası özgür
Hayır.. Medya özgür değil
Kararsızım
Haber3 Yayın Grubu © 2001-2015 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Medyakafe.com harici linklerin sorumluluğunu almaz.


Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Yayın Grubu

Gizlilik İlkeleri ve Kullanım Şartları | Künye | Site Haritası | RSS