Türkiye'den Diyanet'e hodri meydan

Türkiye'den Diyanet'e hodri meydan24 Nisan 2017 16:02

Muhafazakar camia arasında başlayan "Kutlu Doğum Haftası" tartışmaları devam ediyor...

Muhafazakar camia arasında başlayan "Kutlu Doğum Haftası" tartışmaları devam ediyor. Abdulhakim Arvas tarafından yazılan "Kutlu Doğum FETÖ projesi" başlıklı haberin ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez iddialara tepki göstererek "Kutlu Doğum'a saldırı idrak tutulmasıdır" demişti ve Diyanet tarafından yapılan açıklamada "Kutlu Doğum Haftasının bir FETÖ projesi olduğu ve buna rağmen halen Başkanlığımız tarafından savunulduğu yönündeki haber, gerçeği hiçbir şekilde yansıtmamaktadır” ifadeleri kullanılmıştı.

Türkiye Gazetesi ise, Diyanet’in bu açıklamasını “Vaktini düzelt, edebe riayet et” başlıklı bir haber ile yanıtlamıştı.

Yaşanan tartışmalara ilişkin son olarak yine Türkiye Gazetesi'nde "'Kutlu Doğum'la ilgili sorulara cevap veriyoruz" başlıklı bir haber yayımlandı. Haberde, TGRT Haber'de düzenlenecek bir programın ilanı yer alıyor.

"SON NOKTAYI KOYACAK"

İlanda, İlahiyatçı Prof. Ramazan Ayvallı, tarihçi Prof Dr. Ahmet Şimşirgil, emekli müftü Hasan Yavaş ve ilahiyatçı Osman Ünlü'nün konuk olarak katılacağı televizyon programının "‘Kutlu doğum haftası’ tartışmalarına son noktayı koyacağı" iddia ediliyor.

"KUTLU DOĞUM OYUNU"


Öte yandan, Yeni Söz Gazetesi'nden Can Kemal Özer de bugünkü "4 Kur'an yazdırmak alçaklığı ve 'Kutlu Doğum' oyunu" başlıklı yazısında söz konusu tartışmalara değindi.

Diyanet'in 1960'lı yıllarda FETÖ'nün kontrolüne geçtiğini söyleyen Özer, yaşanan tartışmalarda Diyanet'in aldığı tutumu eleştirerek şu ifadeleri kullandı:

"Şimdi düne kadar bünyesinde ‘Dinler Arası Diyalog Daire Başkanlığı' olan Diyanet'e düşen şu: Bu tür haberlere lüzumsuz ve sert tepki vermek yerine, toplumun bu hassasiyetine kulak vermek. Diyelim ki böyle bir şey yok, lakin milleti buna nasıl inandıracaksınız? Ortada vahiy yok. Sadece şaibeli bir karar ve uygulama var.

Bunun için kibir yapmaya gerek yok. Toplumun hassasiyetleri göz önüne alınarak, 'Kutlu Doğum Haftası ilk teklife uygun olarak, hicri takvime göre değiştirilmiştir' demek erdemdir ve Diyanet yönetiminden de bunu bekliyoruz. O yapmazsa, Başbakanımız Binali Yıldırım, o da yapmaz ise Cumhurbaşkanımız Tayyib Erdoğan, bu şaibeye toplum hassasiyeti açısından son verdirmelidir."

2094PaylaşTİRAJLAR
15 Şubat 2016 - 21 Şubat 2016

zaman 653.950
hurriyet 357.921
sabah 322.555
posta 321.022
sozcu 284.244
pas-fotomac 159.814
turkiye 148.768
milliyet 144.931
fanatik 123.447
haberturk 121.610

ANKET
Sizce Türkiye'de medya gerçekten özgür ve bağımsız mı ?
Evet.. Türk medyası özgür
Hayır.. Medya özgür değil
Kararsızım
Haber3 Yayın Grubu © 2001-2015 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Medyakafe.com harici linklerin sorumluluğunu almaz.


Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Yayın Grubu

Gizlilik İlkeleri ve Kullanım Şartları | Künye | Site Haritası | RSS